JAMÁK. Ezek etikai szabályokat fogalmaznak meg a helyes életvitellel kapcsolatban. Ez az erkölcsi tiltások és szabályok rendszere. A jama több egymással összefüggő alaphozzáállást foglal magába, amelyek nem választhatók szét; fejlesztik és segítik egymást. Ezek nem abszolút erkölcsi parancsok, hanem lélektani támpillérek az elme csendjének megteremtéséhez, melynek hiányában a fejlődés a jógában elkerüli az egyént.🧘♀️🧘♀️🧘♀️
Jahinszá (erőszakmentesség), szatja (igazmondás), brahmacsarja (önfegyelmezés), asztéja (a tulajdon tisztelete), aparigraha (birtoklásmentesség).
Az ahimsza vagy ahinszá fogalma, azt jelenti, hogy 'együttérzni' és 'nem bántani'. A szanszkrit ‘himsa‘ szó jelentése ártani, bántani, a szó eleji ‘a‘ fosztóképző, ezért az ‘ahimsa’ (vagy ahimszá) jelentése tükörfordításban ártatlanság, nem ártás.
Többdimenziós koncepciónak számít, amely azon alapul, hogy minden élőlényben ott van az isteni spirituális energia szikrája, amely miatt bárkit bántani olyan, mintha magunkat bántanánk. Az ahimsza szorosan kapcsolódik ahhoz az elképzeléshez, hogy minden erőszakos cselekedetnek negatív karmikus következményei vannak. 🤞
És mit mond erről Szvámi Sivánanda? 🤔
„Az ahinszá vagy nem-ártás természetesen magában foglalja az ölés tilalmát. De a nem ártás nem csupán azt jelenti, hogy valaki nem öl. Az ahinszá vagy nem ártás teljes mértékű tartózkodást jelent mindentől, ami más élőlénynek fájdalmat vagy rosszat okoz, akár gondolatban, akár szóban vagy tettben.”
„Csak az egyszeri ember gondolja, hogy az ahinszá azt jelenti: semmilyen élőlényt nem szabad testileg bántalmazni. Hiszen ez csupán az ahinszá durva szintű megnyilvánulása. Az ahinszá fogadalmát az is megszegi, aki megvetést mutat a másik ember iránt, aki bárkivel szemben oktalanul ellenszenvet vagy előítéletet érez, aki másra rosszallóan tekint, aki más embert gyűlöl, aki mást kihasznál, aki másokról rosszat mond, aki rágalmaz vagy becsmérel másokat, akinek gyűlölködő gondolatai vannak, aki hazudik vagy aki más embert bármely egyéb módon bántalmaz.
Minden durva, nyers beszéd hinszá. Durva szavakkal szólni koldusokhoz, szolgákhoz, beosztottakhoz: hinszá. Mások érzéseinek megsértése a viselkedésünkkel, az arckifejezésünkkel, a hanghordozásunkkal vagy rosszindulatú szavakkal, szintén hinszá. A lenéző hozzáállás vagy a másik emberrel szembeni szándékos udvariatlanság mások jelenlétében nem más, mint öncélú hinszá. Mások durva viselkedésének jóváhagyása közvetett hinszá. Ha nem segítünk mások fájdalmának megszüntetésében, vagy ha nem fordulunk figyelemmel a rászoruló felé, az szintén egyfajta hinszá. Ez a mulasztás bűne. Szigorúan tartózkodj a durvaság minden formájától, legyen az közvetlen vagy közvetett, pozitív vagy negatív, azonnali vagy késleltetett! Gyakorold az ahinszát annak legtisztább formájában!”
„Az ahinszá a lélek ereje. A gyűlölet elpárolog a szeretet jelenlétében. A gyűlölet szertefoszlik a szeretet jelenlétében. Nincs nagyobb hatalom az ahinszánál. Az ahinszá gyakorlása jelentős mértékben fejleszti az akaraterőt, és megszabadít a félelemtől.”
Virágh Erika vagyok, minősített jógaoktató.
A Sivánanda Jógaközpontban végeztem, ebben a jógatradícióban. Sokféle jógastílust megismertem, de szellemi központnak ezt a tradíciót tartom és a szívem mindig is ide húz vissza.
5 éve oktatom, amit tanultam és imádtam, imádom minden percét a tanításnak. Imádom látni, ahogy a gyakorlóim küzdenek, gyakorolnak, változnak… és új kihívásokat keresnek maguknak.
Csoportos hatha jógaórákat és magán órákat egyaránt tartok.
Elérhetőségek
Székesfehérvár, Nagy-Kuthy Dance Stúdió
Egyéni szolgáltatás esetén: Dinnyés